Vandaag

Eene Wandeling door den Bijenkorf

18 augustus 2011

Op een mooie vakantiedag, waarop ‘even niets doen’ de hoogste prioriteit had, nam ik eens de tijd om marktplaats af te speuren naar leuke of interessante spulletjes. Eén van mijn favoriete bezigheden als ik de iPad in mijn hand heb. En bij toeval liep ik tegen een advertentie aan die direct mijn aandacht trok: “de Bijenkorf van vroeger boek‏”. Bieden, mailen, afwachten en het boek lag op mijn bureau.

Het boek is uitgegeven in 1970 naar aanleiding van het 125-jarige bestaan van de Bijenkorf en heeft de titel ‘Eene Wandeling door den Bijenkorf’. Een boek met een verzameling oude advertenties van tussen 1914 en 1930 en een uitgebreide inleiding over de geschiedenis van het warenhuis, uiteraard gekoppeld aan de geschiedenis van de mode, economie en het dagelijks leven van ‘de vrouw’ van toen. Een stukje levende historie. Prachtig om te zien hoe er vroeger reclame werd gemaakt voor de Bijenkorf. Hoe het warenhuis zich positioneerde en de identiteit/het imago zich door de jaren heen ontwikkelde. Magazijn de Bijenkorf, het eerste warenhuis van Nederland, is immers uitgegroeid tot nummer één warenhuis en een van de meest toonaangevende merken van Nederland. En bijzonder om te zien, omdat ook wij dagelijks met de ‘reclame’ van de Bijenkorf bezig zijn. 

In 125 jaar is er veel veranderd. Natuurlijk zijn de oude guldenprijzen lachwekkend om te zien in vergelijking met de prijzen van vandaag. Maar ook op het gebied van huisstijl en reclame is een interessante beweging te zien. Van 1870 tot de verschijning van het boek zijn er bijvoorbeeld 18 varianten van het logo afgebeeld.  Geëvolueerd in de tijd waarin duidelijk nieuwe trends en grafische ontwikkelingen te herkennen zijn. De tijd van ambacht, puur tekenwerk, zetwerk tot de tijd dat de computer werd geïntroduceerd. Maar ook na die tijd (waar het boek eindigt) is het merk continue in beweging gebleven en heeft het recent nog een nieuwe restyle van de huisstijl doorgevoerd. 125 jaar de Bijenkorf : Een interessant voorbeeld van merkevolutie.

Niet alleen het merk, maar ook de advertenties en reclameuitingen veranderden. De modetekeningen in de typerende Jugendstil-stijl in advertenties uit de jaren ’10 en de de kenmerkende Bauhaus-stijl van de typografie uit de jaren ’30 laten zien hoe de grafische wereld ook, samen met de merken in beweging is (zie afbeeldingen).

Een mooi boek. Een mooie en toevallige vondst. En een mooi merk.
Nu weer aan de slag en toekomstige reclamegeschiedenis maken.

 

Jugendstil


Laat een reactie achter




  • Contact Wouter

  • Nieuwsbrief





  • Get connected

    Volg me op TwitterVolg mijn bedrijf op LinkedInBevriend me op FacebookVoeg me toe aan je cirkelsRSS Feed